Kendine Doğru Binlerce Kilometre Yolculuk: Work and Travel

12.01.2021
Blog Başlık
Şu an okulda, parkta, internette veya arkadaş ortamındayım. Yanımda üniversite gençliği, yani arkadaşlarım. Türkiye’nin neresinde olursam olayım. Şu soruyu sorduğumda kaç kişi ”hayır” cevabını verebilir: Amerika’da eşsiz bir yaz geçirmek ister misin?
Peki nasıl, ne kadar para lazım, kim ayarlıyor, nereye, ne yapıyorsun gibi soruları duyar gibiyim hatta ben bu soruları belki onlarca defa duydum. Herkesin kafasında bir Work and Travel düşüncesi var ki bol soru az cevabı olan. Hatta bazı düşünceler var ki programı kötüleyen, anlamsız, umut kırıcı.
Her birey farklı bakar dünyaya, fakat bazıları daha farklı bakar. Keşfetmeye açıktır bazıları. Yeni insanlar tanımak, yeni yerler görmek, inanılmaz anları yaşayıp biriktirmek ve kendine doğru uzunca bir yolculuğa çıkmak…
 
Harekete geçin.
Bunun için yola çıktım üniversiteye başladığım 2013 senesinde. Hep aklımda Amerika hayaliyle dolaştım Ankara sokaklarında. Ne yapmalı, nasıl yapmalı, nereden para bulmalı gibi sorular izledi bu amacımı. Ve başladım yolculuğun ilk adımlarına.
Öncelikle yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerini turladım. Hepsine gittim neredeyse. Her birinde de farklı karşılandım. Amerikan rüyasını anlatanlar da oldu, ”bu program gezme programı değil” diyen somurtkan yüzler de. Ve en sonuna benim istediklerimi gerçekleştirebilecek bir şirketle karşılaştım. Hayallerimi anlattım onlara ve onlarda imkan sundular önüme. Müşteri ilişkisinden çok arkadaş ilişkisi ile yürüdü ilk adımlarım.
 
Her güzel şeyin bir bedeli var.
Kolay olacak sanmıştım ilk başta fakat her güzel şeyin bir bedeli var bu hayatta. Bolca zamanınızı alıyor bu süreç. Ayrıca da paranızı. Paran var gitmişsin işte neyi zor derseniz de size okulun ilk yazında gidemediğimi ve bunun için de üç ay çalıştığımı ve ancak ikinci yılın yazında gidebildiğimi aktarmalıyım.
Bolca zaman demiştim. Evraklar, işlemler, vize ve benzeri birçok detaylı süreç sizi bekliyor olacak. Fakat bu süreçler de deneyim katıyor insana. Bilen bilir. Amerikan Konsolosluğu’nda ünlü bir numara vardır sizi mülakat için bekleyen. Ve çok şanslı biriyimdir ki o numara bana yandı o gün. Geliştirilmiş Tarzanca seviyeye sahip olan dil bilgim ile bu görüşmeyi de atlattım.
 
Heyecanı atlatmak için iyi araştırma yapın.
Artık uçma zamanı. Fakat hayatımda hiç uçmamış biri olarak havaalanındaki o anlarımı hiç unutmayacağım. Havaalanına gider gitmez danışmanımı aramıştım. Saat sabah 8. Check-in mi? Nereden giriyoruz, benim uçağım hangi kapıdan kalkacak? İşte bu sorular hayat deneyiminin belirli bir bölümü için başlangıç oldu.
Uçak seyahatim boyunca da birçok kişiyle tanışıp ve gördüklerim yöntemiyle birçok bilgi edindim. Bavulumu bulabildiğim için de ayrıca şanslı hissediyorum kendimi. Hep deneyim bunlar. Amerika’ya indiğimde saf saf çevreme bakınmam ve uçak telaşımdan dolayı kalacağım odadaki arkadaşımın beni fark etmesi çok da zor olmadı. Bir şekilde kalacağım yerdeki eve vardık ve başladı ondan sonra 3.5 aylık 3.5 aydan büyük macera.
 
Work and Travel macerası başlasın!
Colorado’nun tatil beldesi olan ve kendinizi plaza veya metropol hayatından uzaklaştıracağınız, envayi çeşit yaban hayvanının şehirde sizle beraber yaşadığı, değişik ve mutlu insanların şehri. Steamboat Springs’e hoş geldim.
Bir ucundan bir ucuna bisiklet yolları ile sarılı, yaban hayatı gözlemleyebildiğiniz, her türlü teknolojik imkana sahip, doğanın güzelliğini gösterdiği yer Steamboat. Ulaşım ve gazeteler de ücretsiz ayrıca. Bu şehirde 3 aydan fazlasını geçirmek istediğime eminim. Çünkü tarif edilemez anılarımı yaşadığım doğanın size güzelliklerini sunduğu bir şehir.
Çalışmanın ötesindeki katkılarını da göz ardı etmeyin.
3 aylık çalışma periyodu sizi yaşamın doğrudan içine sokuyor ve kültürü beraber yaşıyorsunuz yedi milletten insanla. Gördüğünüz her farklı şey keşfetmeyi sevenler için bir mutluluk kaynağı oluyor. Tabii ki bu bir peri masalı değil. Kötü tecrübeler de ediniyorsunuz. Yaşam sadece güzellikler ile mi dolu? Fakat siz istediğinizi amaca çevirip yaşamdan zevk almasını bilirseniz burası bugün benim hissettiğim gibi ülkenizden sonraki ikinci eviniz olabilir. Burada sevgiyi hissedebilir kendinize doğru yolculuğunuzu sürdürebilirsiniz.
Velhasıl kelam 3 ay iyisiyle kötüsüyle bitti. Work kısmı çok ağırdı diyemeyeceğim. Kazandığım paraya haksızlık etmek olur bu. Ayrıca work kısmında tanıştığım dostlarıma da. Bugün farklı kıtalarda arkadaşlarım var. Onlar da benim gibi keşfetmeye, yeni kültürler ile tanışmaya gelmişlerdi oraya. Ve şimdi farklı yıldızların altında fakat arkadaşlık bağı ile bağlıyız mesafeler çok uzak olsa da.
 
Travel herkesin rüyasıdır.
Tatil kısmı ise bu sürecin her aşamasında hayal edilen, planlanan ve istenen bir şeydir. Hatta bazıları sadece tatil yapmak için gider. Fakat doğru bölgeyi seçerseniz zaten tatildir size yeni keşfettiğiniz yerler. Steamboat’tan ayrıldıktan sonra Amerika’nın batı ve doğusu olmak üzere birçok şehrini ziyaret ettim. Bu aşamada farklı milletlerden arkadaşlarım eşlik etti bana. En çok da Las Vegas’ı sevdim kendi şehrim Steamboat’tan sonra. Mükemmel bir geziydi ve ben hayatım boyunca unutamayacağım harika iki hafta geçirdim.
Amerika’da gezilecek yerler hakkında yazdığım Work and Travel Öğrencisinden Amerika Gezisi Notları yazımı okumanızı öneririm.
 
Aslında kendime doğru yolculuktu Amerika.
Sonuç olarak ben bunu anladım: Aslında kendime doğru yolculuktu Amerika. Tıpkı Avrupa’da olacağı gibi. Bu satırları okurken siz geçen sene sonunda indiğim Amerika durağından tekrar başlayacağım yolculuğa. Yolculuk neresi mi? Tekrar Amerika. Yeni keşiflerde, yeni insanlarla Steamboat Springs’te buluşmak dileğiyle.
 
Binlerce kilometre yolculuk sonrası yurtlarda konaklamakta fayda var.