Work and Travel Yapacaklara SSN (Social Güvenlik Numarası) Hakkında Bilgi

06.01.2021
Blog Başlık
SSN (Social Security Number)
SSN (Sosyal Güvenlik Numarası) ömür boyu geçerlidir ve J vize türleri dışında kolay kolay göçmen olmayan vize türleri dışında edinebileceğiniz bir belge değildir. O sebeple kesinlikle başvurusunda bulunun. (Bazı özel mesleki vize türleri var aldırabilen)
 
Birinci işinizden SSN olmadan PayCheck (maaş) alabilir ve bunu da pasaportunuz aracılığıyla bozdurabilirsiniz. DS2019 belgeniz birinci işiniz için SSN görevi görmektedir. Yasal yollarla çalışmaya gelmiş bir çalışan olduğunuzu gösterir ve yasal çalışma izninizin olduğunun kanıtıdır. Amerika Devleti’nin yasal çalışma izni basma yetkisi hakkı tanımış olduğu özel sponsorlar tarafından düzenlenmiş ve imzalanmıştır.
Edit : Job offer kısmında özellikle ”SSN gelmeden önce ödeme yapılmaz” diye belirtildiyse o zaman SSN paycheck için geçerli olabilir. Fakat benim karşıma hiç böyle bir job offer da çıkmadı.
SSN olmadan banka hesabı da açtırabilirsiniz sadece bankada çalışan memurlar güvenlik amacıyla SSN görmeden müşteri hesabı oluşturmak istemezler fakat kendi insiyatiflerindedir.
Örnek vermek gerekirse kendim 2016 yılında SSN olmadan 3 paycheck aldım ve banka hesabı açtırarak bu checkleri bozdurdum.
SSN, 2. Is bulma konusunda gerekli görülen bir evraktır. SSN’nizin olması her ne kadar yasal çalışan olduğunuz göstergesi olsa da her isi yapabileceğiniz anlamına gelmiyor Work and Travel öğrencileri için. Çünkü 2. işlerinizi sponsorunuza bildirmeniz ve onların da bunu onaylaması gerekiyor.
Work and Travel (SWT) programı da bir para kazanma programı değil, kültürel etkileşim programı olmasından dolayı sponsor firmanız sizin can güvenliğinizi riske atan, çalışma temponuzun yoğun olduğu, iş alanının yoğun çalışma şartları gerektirdiği ve gece saatlerinin mesai saatleri içerisinde olan işleri sizler için uygun görmemektedir. Sponsorunuza ikinci işinizi bildirmezseniz ve diğer yıllarda programa katılmak isterseniz (sponsorun bu durumu fark etmesi sonucunda) başvurunuzu kabul etmeyecektir. Örnekleri de vardır.
Ek olarak, SSN çıkartmanız için kişi ve pasaport bilgilerinizin yanı sıra DS2019 belgenizin orjinaline de ihtiyacınız olacaktır. Bu evraksız SSN başvurunuz kabul görmeyecektir. Dedikodulara rağmen şuna da açıklık getireyim. DS2019’suz ülkeye girmenizde çok ciddi bir sıkıntı yaşamazsınız(yanınızda olması avantaj sağlayacaktır). Fakat daha sonrasında SSN gibi birçok işlem konusunda işinize yarayacaktır. O yüzden lütfen orjinalini kolay erişebileceğiniz bir yerde saklayınız.
 
Salgın sürecinde vatandaşlara devlet yurtlarında karantina uygulamasına başlanmıştır.