Güverte Bölümü Hakkında Bilgi

14.12.2020
Blog Başlık
Bölüm Hakkında Bilgi
Uzak yol yapan gelilerde, geminin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanlar yetiştirilir. Deniz nakliyat şirketlerinde, özel denizcilik şirketlerinde çalışılabilir. Güverte programının amacı uzakyol yapan gemilerde, geminin yönetimi ile ilgili görev yaparak ara elemanlar yetiştirmektir. Güverte zabitine yardımcı olarak bu elemanlar, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.
 
Hangi Dersler Var?
Güverte programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda, matematik ve fizik alanları ile ilgili derslerden başka, meteoroloji, seyir, yük işlem, deniz ticaret hukuku, iş hukuku, işletme yönetimi, Pazar araştırmaları gibi dersler okutulur.
 
Gereken Özellikler
Güverte programına girmek isteyenlerin hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu konularda başarılı olmaları gerekir. Ayrıca, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalarak, denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel ve psikolojik yapıya sahip olmaları gerekir.
 
Kazanılacak Ünvan
Güverte programını bitirenlere “Uzakyol Güverte Zabiti” ünvanı verilir. Uzak yol güverte zabiti, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.
 
Çalışma Alanları
Uzak yol güverte zabitleri Deniz Nakliyat Şirketinde, özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler.
 
Özel Koşul Var Mı?
-
 
Zorunlu Staj Var Mı?
-
 
Erasmus / Farabi / Mevlana
-
 
DGS İle Geçiş Var Mı?
Var
 
Kız yurtları veya erkek yurtları sunduğu hizmetler ile öğrencileri memnun etmektedir.