En Ucuz Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Ücretleri

05.07.2022
Blog Başlık

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Nedir?

Uzaktan eğitim yüksek lisans ile normal eğitimin içeriği aynıdır. Ayrıca öğrenciler internet, bilgisayar veya akıllı telefonun bulunduğu her ortamda derslere katılabilir. Bu da iş, eğitim, şehir vb. kısıtlamalar yüzünden yüksek lisans yapamayan kişiler için en büyük avantajdır.

Birçok üniversitede devam zorunluluğu yoktur ve öğrenciler çok az katılımla bile sınavlara girme hakkı kazanır. Sınavlar ise genelde online yapılmakla birlikte bazı üniversiteler fiziksel katılımı da zorunlu tutabilir. Uzaktan eğitim yüksek lisans düşündüğünüz üniversitenin ilgili yönergelerini okuyarak veya enstitülerle iletişime geçerek ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz.

Uzaktan eğitim yüksek lisans iki farklı yöntemle yapılabilir. Birinci yöntemde öğretim görevlisi ve öğrenciler aynı anda online olarak derse girer. Ders sırasında canlı sohbet, soru cevap vb. etkinlikler de gerçekleşebilir. İkinci yöntemde ise öğretim görevlisi önceden ders videolarını sisteme yükler ve öğrencilerin videoları izlemesi beklenir.

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Ücretleri

Yüksek lisans eğitimi devlet üniversitelerinde fiziksel katılım ve tezli olarak ücretsiz alınabilir. Tezli yüksek lisans ise hem devlet üniversitelerinde hem de vakıf üniversitelerinde ücretlidir. Tezsiz yüksek lisans da ALES puanı aranmaz ancak akademisyen olmak isteyenlerin tezli yüksek lisans yapması gerekir.

Uzaktan eğitim yüksek lisans ise genelde tezsizdir. Dolayısıyla farklı bir iş kolunda ilerlemek isteyenler veya eğitim almak isteyenler uzaktan yüksek lisansı tercih etmektedir. Aşağıda en ucuz uzaktan eğitim yüksek lisans ücretleri yer alıyor:

Bartın Üniversitesi

Uzaktan eğitim yüksek lisans programı için en fazla tercih edilen yükseköğretim kurumlarından biri de Bartın Üniversitesi. Aynı zamanda ikinci öğretim yüksek lisans programlarına da katılabilirsiniz.. Programa katılan öğrencilerin 140 TL materyal ücreti ödemesi de gerekiyor. Uzaktan eğitim yüksek lisans ücretleri ve bölümlerini aşağıda inceleyebilirsiniz:

 Orman Endüstri Mühendisliği, Girişimcilik, Yönetim Bilişim Sistemleri 3600 TL

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

En ucuz uzaktan eğitim yüksek lisans programı arıyorsanız Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ni de tercih edebilirsiniz. Herhangi bir lisans bölümünden mezun olanlar başvuru yapabilir. Sıralama ise lisans mezuniyet notuna göre oluşturuluyor.

İşletme Uzaktan Öğretim Tezsiz Y. L. Programı 3800 TL

Amasya Üniversitesi

Amasya Üniversitesi’nde uzaktan eğitim yüksek lisans programına katıldığınız takdirde kesin kayıt işlemini online olarak yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda ön başvurular da internet sitesi üzerinden kabul ediliyor. Amasya üniversitesi, ucuz uzaktan yüksek lisans ile neredeyse her bölüm için kontenjanlarını doldurmaktadır. Yüksek lisans öğrencileri her dönem için 140 TL de materyal ücreti ödemek zorundadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği, Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi, Sınıf Öğretmenliği, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Öğretim Teknolojileri Eğitimi 3200 TL / Kredi Başına Ücret: 100 TL

Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi tezsiz yüksek lisans ücretleri, uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Ancak kontenjanları kısa sürede doluyor. Bu üniversitede yüksek lisans eğitimi aldığınızda Eskişehir’e hiç gitmeden mezun olabilirsiniz. Sınavlar canlı veya elektronik ortamda yapılıyor. Canlı katılım sınavlar için kişilerin bulunduğu ildeki AÖF bürolarına gitmesi gerekiyor. Kayıt belgeleri ise aynı şekilde AÖF bürolarına teslim edilebiliyor.

Konaklama İşletmeciliği, Lojistik Yönetimi, Bankacılık ve Finans, Kurumsal İletişim, Eğitim Yönetimi, Karakter ve Değer Eğitimi, Ölçme ve Veri Analitiği, Pazarlama Yönetimi, Görsel İletişim Tasarımı, Eğitim Teknolojileri, Türk Dili ve Edebiyatı        3960 TL

Ahmet Yesevi Üniversitesi

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Ankara’da eğitim veren yüksek öğretim kurumlarından biridir. En ucuz uzaktan eğitim yüksek lisans ücreti sunmasıyla her yıl kontenjanlarını doldurmaktadır. Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans bölümleri birçok üniversite göre daha fazla imkan sunuyor.

Bilgisayar Mühendisliği, İngiliz Dili Eğitimi, Arap Dili Eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Yazılım Mühendisliği, Turizm İşletmeciliği, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Eğitimi, İşletme, Sağlık Kurumları Yöneticiliği, Uluslararası İlişkiler, Siber Güvenlik, Yönetim ve Organizasyon, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Endüstri Mühendisliği, Yerel Yönetimler Tüm Bölümler İçin: 3900 TL    

Kocaeli Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi, on yedi fakülte ve üç farklı enstitü ile eğitim vermektedir. Tezsiz yüksek lisans programları ise uzaktan eğitim ile yapılır. İki eşit taksit halinde yapılabilen ödemelerin yanı sıra 1000 TL de proje ücreti alınıyor. Eğitim süresi ise azami üç yıldır.

Eğitim Yönetimi, E-İşletme Proje Ücretiyle Birlikte Toplam: 5200 TL

Trakya Üniversitesi

Trakya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü lisans mezunları için en ucuz uzaktan eğitim yüksek lisans ücreti sunan kurumlar arasında yer alıyor. En az 2 en fazla 3 yarıyıl eğitimi süresince, ödemeler dönem başında veya toplu tutar üzerinden yapılabiliyor.

Muhasebe ve Denetim, İşletme, Yönetim ve Organizasyon, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması 4800 TL

Süleyman Demirel Üniversitesi

Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta’da eğitim veriyor. Tezsiz yüksek lisans ücretleri birçok üniversiteye oranla daha uygun. Aynı zamanda ikinci öğretim veya uzaktan eğitim seçenekleri de bulunuyor.

Çalışma Ekonomisi, Bankacılık ve Finans, Sağlık Yönetimi, İşletme 5000 TL

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi uzaktan eğitim ile İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünde yüksek lisans programı sunuyor. Birçok üniversiteye göre ücreti daha uygun.

İş Sağlığı Ve Güvenliği 6.400 TL

Atatürk Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi, Türkiye’nin en eski yedinci üniversitesidir ve Erzurum’da eğitim verir. Yüksek lisans öğrencileri için uzaktan eğitim ve ikinci öğretim ile ders yapmaktadır. Uzaktan eğitim tezsiz YL öğrencilerinin sadece kayıt ve yılsonu sınavlarına katılması yeterli olacaktır.

Pazarlama Tüm bölümler için 6900 TL  
İşletme (İngilizce) İşletme (Türkçe)
Yöneticiler İçin İşletme
Sağlık Yönetimi
Güvenlik ve Adli Bilimler

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, üç enstitü, on dört fakülte ve dört yüksekokul ile otuz bini aşkın öğrencisine eğitim vermektedir. Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans öğrencilerinin 30 AKTS’lik dersi alması gerekiyor. Ödemeler, iki eşit taksitle yapılabiliyor.

Pazarlama ve Satış, İktisat, İşletme 3300 TL

Karabük Üniversitesi

Karabük Üniversitesi uzaktan eğitim yüksek lisans ücretleri ve bölümlerini aşağıda inceleyebilirsiniz. Başvurular online olarak alınıyor. Kesin kayıta hak kazananlar ise yüz yüze veya online kayıt ile tüm işlemleri tamamlayabilir.

Kamu Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği, Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği, İşletme, Girişimcilik 6000 TL

Celal Bayar Üniversitesi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, on beş fakülte, iki yüksekokul ve üç enstitü ile eğitim veriyor. Başvuru ve kayıt işlemleri online olarak yapılabiliyor. Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans ücretleri ve programlarını aşağıda inceleyebilirsiniz:

Kamu Yönetimi, Mühendislik Yönetimi, Maliye 5700 TL
Sağlık Yönetimi Kredi Saat Ücreti: 250 TL

On Dokuz Mayıs Üniversitesi

Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tezsiz uzaktan eğitim yüksek lisans programları açısından en fazla çeşitlilik sunan yükseköğretim kurumları arasında yer alıyor. İkinci öğretim ve uzaktan eğitim programları için tezsiz yüksek lisans eğitimi veriliyor. Aşağıdaki ücretlere ek olarak öğrencilerin dönemlik 150 TL de materyal ücreti ödemesi gerekmektedir.

Fizik, Girişimcilik ve Yenilikçilik, Biyoloji, İşletme, Eğitim Programları ve Öğretim, Kimya, Sınıf Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Yerel Yönetimler, Matematik, Tarih Eğitimi, Evde Hasta Bakım Hemşireliği, Taşınmaz Değerleme ve Geliştirme, Sosyal Bilgiler Eğitimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 4500 TL  
Veri Bilimi 6000 TL

Gaziantep Üniversitesi

Gaziantep Üniversitesi, yirmi fakülte, beş enstitü ve iki meslek yüksekokulu ile binlerce öğrenciye eğitim veriyor. Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans ücretleri ise birçok yükseköğretim kurumuna göre daha ekonomik fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

İngiliz Dili Eğitimi, Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi, Turizm İşletmeciliği            5040 TL
İşletme              7500 TL

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Uzaktan eğitim yüksek lisans başvuru tarihleri genellikle bahar ve güz dönemleri öncesinde açıklanıyor. Üniversiteler, web siteleri veya enstitü web siteleri aracılığıyla uzaktan eğitim yüksek lisans başvuru tarihi, koşulları ve ücretleri ile ilgili duyuru yayınlıyor. Duyurularda belirtilen tarihlerde ise genellikle online ön kayıt alınmaktadır. Ön kayıt işlemlerinin ardından üniversiteler, uzaktan eğitim yüksek lisans programları için lisans mezuniyet notuna göre bir sıralamada bulunuyor. Kontenjanı dolmayan yüksek lisans programları ise açılamayabiliyor.

Uzaktan eğitim yüksek lisans başvuru tarihleri çoğu zaman Haziran – Ekim ve Aralık – Şubat aylarında açıklanıyor. Ancak her üniversite, kendi akademik takvimleri doğrultusunda belirli bir program hazırlamaktadır. Yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz okulu belirledikten sonra düzenli aralıklarla web sitelerini kontrol etmeniz gerekebilir. Ayrıca sitemizi de takip edebilirsiniz.