Work and Travel Hakkında En Merak Edilen 7 Soru

12.01.2021
Blog Başlık
Work and Travel programına katılmak isteyen her öğrencinin aklında birçok soru vardır. Sonuçta bilinmezliği yaşamaya gidiyorsunuz. Öğrendiğiniz her bilgi, çıkacağınız bu yolculukta size yardımcı olacaktır.
Sizler için Amerika ve Work and Travel hakkındaki kısa soruları bu şekilde derledim ve cevaplandırdım. Umarım yardımı olur.
 
1. Work and Travel harcamaları nelerdir?
İlk olarak pasaportunuz yok ise pasaport ile harcamalara başlarsınız. Sonrasında yapacağınız Work and Travel fiyatları; şirket ücreti, Amerika J1 vizesi ücreti, uçak bileti ücreti ve cep harçlığı gibi giderleriniz olacaktır.
 
2. Amerika'ya gittikten sonra giderlerim ne kadar olur?
Tabii ki Work and Travel maliyetleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. En başlıca gideriniz Amerika’da haftalık olarak verdiğiniz kiranız olacaktır. Gerçekten çok tutumlu biriyseniz günlük yemek gideriniz 10 doları geçmez. Tabii bir de sosyal hayat giderleriniz olacak. Son olarak ise Travel kısmı için bir miktar paranız kesinlikle olmalıdır.
 
3. Amerika'da nasıl konaklama bulabilirim?
Öğrencilerin Amerika’ya gitmeden önce en tedirgin olduğu nokta konaklamadır. Work and Travel programında işverenlerin %70’i konaklama yeri göstermektedir. Eğer konaklaması belli olmayan bir işe gidiyorsanız forum sayfalarını ve Facebook’ta oluşturulan grupları araştırarak daha önce o bölgeye gitmiş öğrenciler ile iletişime geçip fikir alabilirsiniz. Ayrıca bu platformdaki soru-cevap sayfasında sorarak deneyimli kişilerden cevaplar alabilirsiniz.
 
4. Work and Travel programında İngilizce neden çok önemli?
Amerika’ya ayak bastığınızdan itibaren yalnızsınızdır. Work and Travel ile başka bir ülkede yol bulmayı, yaşamayı, ayaklarınızın üzerinde durabilmeyi öğrenirsiniz. Sıfır İngilizce ile bunları yapabilmeniz mümkün değil. Daha en başında en az orta seviyede İngilizce bilmez iseniz ne bir işe yerleşebilirsiniz, ne de vize görüşmesine gittiğinizde görevlinin sorularını yanıtlayıp vize alabilirsiniz. Bu yüzden çok önemlidir.
 
5. Hazırlıktayım / Son sınıftayım Work and Travel'a katılabilir miyim?
Hazırlık okurken ve lisansın son yılında iken Work and Travel şartlarına uyuyorsanız eğer katılmanıza engel bir durum yoktur.
 
6. Amerika'da çok para kazanabilir miyim?
İki tip WAT öğrencisi vardır. Biri kazandığını anca oradaki yaşantısına yetirebilen hatta bazen yetiremeyen, ikincisi çok para kazanıp Amerika’yı fethedip bir de Türkiye’ye para ile dönen öğrenci.
Work and Travel’da çok çalışır, ikinci iş ile gelirinizi desteklerseniz çok para kazanırsınız. Kazancı normal olan bir işte çok çalışmayıp az saat alırsanız orada zor geçinirsiniz. Bu durum tamamen öğrenci ve oradaki şartlar ile alakalıdır.
Work and Travel’da Nasıl Para Biriktirebiliriz? yazısında Amerika’da nasıl daha çok para kazanıp, biriktirebileceğiniz konusunda fikir alabilirsiniz.
 
7. Work and Travel'a yalnız mı gitmeliyim?
Yaşayacağınız ilk tecrübe ise ve sizinle bu tecrübeyi yaşayabilecek bir arkadaşınız daha var ise kesinlikle destek olup, destek alabileceğiniz bir arkadaşınızla gitmeyi önermekteyim. Bu kişiyi olumsuz etkileyecek bir durum değildir. Yalnız gitmek özellikle de ilk günler için kişiyi fazlaca zorlayabilir. Ama en başta dediğim gibi kişi ve tecrübe ile alakalı bir durumdur.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığıyla Kredi Yurtlar Kurumu yurtta barınan öğrencileri yurt dışına dil okuluna göndermektedir.