Mevlana Değişim Programı Nedir?

05.07.2022
Blog Başlık

Programa Kimler Katılabilir?

Programa katılım için en önemli şart eğitim görülen yükseköğretim kurumunun bu değişim programı ile ilgili protokolü imzalamış olmasıdır.

Peki Mevlana Değişim Programına kimler katılabilir? Bu programa örgün eğitim programlarında kayıtlı olan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılma hakkı vardır. Ayrıca yurt içinde ya da yurt dışında Mevlana Değişim Protokolünü imzalamış olan yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanları da bu programa katılabilirler.

Değişim programı kapsamında öğretim elemanlarının toplamda altı saat akademik faaliyet gerçekleştirmesi gerekmektedir. Yani bu programa katılan öğretim elamanlarının haftalık altı saat ders vermesi gerekmektedir. Haftalık altı saatin tamamlanamaması durumunda seminer, konferans ve panel gibi akademik faaliyetlere katılım da bu süreye dahil edilebilmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Mevlana Değişim programı başvuru şartları şöyledir;

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikli şart öğrencinin örgün eğitim verilen bir yükseköğretim programında kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Ön lisans ve lisans programlarına kayıtlı öğrencilerde genel akademik not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.5, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde ise 4 üzerinden en az 3 olması şartı aranmaktadır. Burada %50 dil puanı ve %50 not ortalaması şeklinde bir değerlendirme yapılmaktadır.

Ön lisans ve lisans öğrencilerinde hazırlık sınıfı ve birinci sınıflar, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde ise hazırlık ve bilimsel hazırlık döneminde olan öğrenciler eğitime başladıkları ilk yarıyıl için programa katılamamaktadır.

 

Başvuru Tarihleri Nelerdir?

Mevlana Değişim Programı başvuru tarihleri yükseköğretim kurumlarınca resmi web sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Program için gerekli şartlar, başvuru süresi ve diğer bilgilere her öğrenci kayıtlı olduğu yüksek öğretim programının resmi web sitesini takip ederek ulaşabilmektedir.

Öğrenciler bu tarihler içerisinde kayıtlı olduğu kurumun Mevlana Değişim Programı koordinasyon ofisi ile irtibata geçerek gerekli bilgi ve belgeleri sunarak başvuru yapabilmektedir. Öğretim elemanları da aynı şekilde koordinasyon ofisine başvuru yapmaktadır.