İrlanda’da Hem Yüksek Lisans Yap Hem Çalış!

06.01.2021
Blog Başlık
Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan İrlanda üniversiteleri, yüksek lisans yaparak kaliteli eğitim almak isteyen herkese bir fırsat olmaktadır. Genellikle İrlanda’da seçeceğiniz yüksek lisans program süresi 1 yıldır. İrlanda’da yüksek lisans yapmak neden ayrıcalıklıdır diye düşünecek olursak, cevabımız net!
İrlanda, eğitim gördüğünüz sürede part-time ve mezun olduktan sonra  ise 2 yıl full time çalışma izni veren bir ülkedir. Bu İrlanda’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için önemli bir kariyer basamağıdır. Bu süre zarfında öğrenciler İrlanda’da çeşitli sektörler için iş başvuruları yapabilirler. Yazılım, bilişim, pazarlama ve teknoloji alanındaki sektörlerin öncü isimleri Apple, Facebook, Twitter, Microsoft, Google, Linkedin, Yahoo, Oracle, Ebay, SAP, DELL gibi şirketlerin Avrupa Merkez ofisleri İrlanda’da yer almaktadır. Bu şirketlerde çalışma imkanının yanında, adı geçen şirketler için çalışan bazı alt kuruluş ya da ajanslarda da iş imkanına sahip olabilirsiniz.
Yazılım ve Bilişim sektörünün yanında İrlanda’da finans ve bankacılık sektörünün önde gelen isimleri KPMG, Pwc, Deloitte, E&Y, BNP Paripas, State Street, Grant Thornton gibi şirketlerin ofisleri de Dublin şehrinde yer almaktadır. Ve şirketler sık sık Türk pazarları için Türkçe bilen nitelikte iş ilanları açmaktadır. Bu İrlanda’da yüksek lisans yapmak isteyen herkes için mükemmel bir fırsattır.
Yüksek lisans kabul şartlarına gelecek olursak öğrencilerin yurtdışında eğitimlerine devam edebilecek düzeyde İngilizce’ye sahip olduklarını ispat etmeleri aranan ilk şarttır. İrlanda’da yüksek lisans yapmak için gerekli olan IELTS skoru üniversite ve bölüme göre değişkenlik gösterse bile minimum 6.0 talep edilmektedir. Bazı okullarda ise Etapp, PTE, Cambridge gibi sınavlarında IELTS 6.0-6.5 denkliğindeki puanların geçerliliği de söz konusudur. Fakat yeterli dil puanına sahip değilseniz, İrlanda’ya dil okuluna gelerek de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. İrlanda’da dil eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi İrlanda’da Work & Study Hakkında Bilmeniz Gerekenler içeriğinde bulabilirsiniz.
İrlanda’da Yüksek Lisans başvurusu için gerekli belgeler ise İngilizce dil yeterlilik puan belgeniz, mezun olduğunuz üniversiteden İngilizce not dökümünüz (trasnkript), diplomanız, İngilizce özgeçmişiniz ve niyet mektubunuz, pasaportunuzun resimli sayfasının fotokopisi bir de opsiyonel olarak ekleyeceğiniz 2 adet referans mektubunuz. Eğer İrlanda’da ikamet ediyorsanız oturum izniniz olan IRP kartınızı da sunmalısınız.
Bazı üniversiteler mezuniyet ortalamanızın 4 üzerinden en az 2.5 olmasını talep etmektedir. Ancak, bazı üniversiteler için 2.00’ın üzerinde olması da yeterlidir.
Lisans olarak okuduğunuz alan İrlanda’da yüksek lisans için başvurduğunuz alanla ne kadar ilgili olursa kabul almanız o derece kolay olacaktır. Aynı zamanda tercih ettiğiniz alanda ne kadar yetkin ve bilgi sahibi olduğunuzda kabul almanızı doğrudan etkileyen bir faktördür. İrlanda’da bazı yüksek lisans programları ön kurslar yaparak farklı alanlarda master yapmak isteyen öğrencilerin master öncesi eksikliklerini kapatır.
Ayrıca, yeterli İngilizce puanını alamadıysanız, üniversiteler size Pathway adı verilen hazırlık programı da sunmaktadır.
İrlanda’da yüksek lisans ücretleri yıllık ortalama 8-17 bin Euro arasında değişmektedir. Bazı üniversitelerin danışmanlık şirketlerine sunduğu özel indirimleri ve taksit seçenekleri bulunmaktadır. İrlanda’da yüksek lisans için birçok farklı okul ve birçok farklı bölüm bulunmaktadır. Okumak istediğiniz bölümün hangi üniversitelerde bulunduğunu aşağıda bulabilirsiniz.
 
Yurt dışına dil eğitimine giden öğrencilerin çoğu özel yurtları tercih etmektedir.