Grafik Tasarım Hakkında Biligi

14.12.2020
Blog Başlık
Bölüm Hakkında Bilgi
Grafik Tasarım bölümü, öğrencilerine tam donanımlı ve dinamik bir eğitim ortamı sunmaktadır. Birinci yıl, temel tasarım stüdyosunun yanı sıra, sanat ve kültüre giriş, tasarım araçları ve teknikleri, desen ve dil derslerinden oluşur. İkinci yıl görsel iletişim, tipografi, fotoğraf ve bilgisayar programları üzerinde yoğunlaşır. Üçüncü yıl, öğrencilerin tasarım bilgisini geliştiren ve görsel tasarımın belirli alanlarına dair farkındalık kazanmalarını sağlayan ileri düzeyde derslerden oluşur. Bu yıldan itibaren, öğrenciler, sanat felsefesi, sanat yapıtının analizi, tasarım konuları gibi kuramsal derslerin yanı sıra, ana programı destekleyen ve zenginleştiren geniş bir yelpazeye yayılmış seçmeli dersler alırlar. Dördüncü yıl öğrencileri profesyonel hayata hazırlar ve onları tasarımda kendi ses ve yaklaşımlarını bulmak yolunda teşvik eder. Öğrenciler eğitimlerini kapsamlı bir bitirme projesi ve mezuniyet sergisiyle tamamlarlar.
Hangi Dersler Var?
Grafik Tasarım Stüdyo, Temel Tasarım, Grafik Tasarım, Tipografi, Web Tasarımı, Hareketli Grafikler, Animasyon, İllustrasyon, Grafik Tasarım Tarihi, Reklamcılık Psikolojisi, Sanat ve Kültür, Tasarım Araç ve teknikleri, Yazı ve Tipografiye giriş, Desen, Fotoğraf Animasyon ve Film/Televizyon Grafiği, Tasarım: Görüntü ve Metin, Bilgi Tasarımı, Sanat Yapıtının Analizi, Profesyonel Pratik, Pazarlama Teknikleri, Görsel Tekniklere Giriş, Sanat Felsefesi, Tasarım Konuları.
 
Gereken Özellikler
Çağdaş, teknolojik ve görsel kültür vizyonuna sahip, çevreye, doğaya ve insanlığa duyarlı olmak, sorumluluklarının bilincinde, kollektif çalışma ruhuna sahip bireyler olmak.
 
Kazanılacak Ünvan
Grafik Tasarımcı genel unvanını almakla beraber, yaratıcı yönetmen gibi çeşitli reklam ajansı unvanlarını alabilmektedirler.
 
Çalışma Alanları
4 senelik grafik tasarım eğitimi çerçevesinde alınan stüdyo ve teorik dersler öğrencileri çağdaş ve yaratıcı konsept tasarım üretme yolunda eğitmektedir. Bunun sonucu olarak öncelikle reklam ajansları ve Tasarım ofislerinde görev almak üzere; grafik tasarımcı, illustratör, fotoğrafçı, animasyoncu, web tasarımcısı, ambalaj tasarımcısı, yaratıcı yönetmen (creative director), yaratıcı strateji geliştirme (creative strategy planning) gibi iş olanakları bulunmaktadır.
 
Bunların yanı sıra çeşitli medya kuruluşlarında (dergi, gazete, organizasyon, prodüksiyon şirketleri) çalışmak üzere  video yapım ve editing, animasyon, fotoğraf, televizyon grafikleri gibi alanlarda iş bulabilmektedirler. Lisans eğitimimizde yer alan sanat ve tasarım teorik dersleri sayesinde kendini geliştiren öğrencilerimiz sanatsal aktivitelerde de boy göstermekte, akademik olarak devam edebilmekte ve küratörlük gibi sanat odaklı mesleklerde de var olabilmektedirler.
 
Özel Koşul Var Mı?
Var
 
Zorunlu Staj Var Mı?
Var
 
Erasmus / Farabi / Mevlana
Var
 
DGS İle Geçiş Var Mı?
Var
 
Yurtlarda barınmak isteyen öğrenciler başvuru esnasında gerekli evrakları getirmektedir.